NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Животът на древния Марцианопол оживява за осми път в античен фестивал
5187
Калейдоскоп

Животът на древния Марцианопол оживява за осми път в античен фестивал

В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина.  Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия.  Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите

| 19 Октомври 2024, 15:29 ч.
Животът на древния Марцианопол оживява за осми път в античен фестивал
Животът на древния Марцианопол оживява за осми път в античен фестивал
Снимка © БТА

В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина. 

Сериалът "Емили в Париж" на платформата "Нетфликс" изостри отношенията между столиците на Франция и Италия след изказване на президента Еманюел Макрон. От италианска страна засега главно действащо лице в спора е кметът на Рим Роберто Гуалтиери.

Ябълката на раздора е мястото, където се развива действието в поредицата, чийто четвърти сезон започна през август. В края стана ясно, че главната героиня ще се премести в Рим. Звездата от сериала Лили Колинс, която е в ролята на Емили, обяви новината в предаването "Добро утро, Америка", а се появи и в официалното видео, отпивайки от чаша капучино с изписана на дъното цифра пет. "Няма място като Рим!", каза тя с намигване. 

Решението на сценаристите Емили да изостави Париж за сметка на Рим сериозно подразни френската столица и предизвика реакция от най-високо ниво - директно от Елисейския дворец. И това съвсем не е случайно -

На 1 ноември е премиерата на „Изкупление“ с Лиъм Нийсън, Рон Пърлман и  Йолонда Рос, съобщават от bTV Studios.

Режисьор е Ханс Петер Моланд, сценарист – Тони Гейтън.

Застаряващ гангстер се опитва да се сближи отново с децата си и да поправи грешките от миналото, но престъпният свят няма да отпусне хватката си доброволно...

Участват още Франки Шоу, Даниел Димер, Левон Панек, Том Кемп, Райън Хомчик.

Микробиологът Силвия Ветренска демонстрира рисуване с бактерии, като представи цяла изложба, включваща различни картини. Това се случи в Младежки дом - Пазарджик и е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Десетки деца наблюдаваха процеса по създаване на произведения на изкуството по този необичаен начин и слушаха разказа на авторката за света на микробиологията.

Силвия Ветренска е носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Днес форумът продължава с работилница "Млад археолог".

Американският режисьор Тод Хейнс ще оглави журито на Международния филмов фестивал в Берлин през 2025 г., предадоха ДПА и АФП, като цитираха  организаторите на форума. 

Той е известен с филми като "Далеч от рая" и "Май, декември" с участието на Джулиан Мур и Натали Портман.

Режисьорът, която е на 63 години, е също сценарист и продуцент. Хейнс е работил с носителите на награда "Оскар" Крисчън Бейл и Кейт Уинслет, както и с други актьори.

"Тод Хейнс е поразително талантлив сценарист и режисьор с впечатляващ размах", казва Триша Тътъл, директор на Международния филмов фестивал в Берлин.

"След като дебютният му филм "Отрова" спечели наградата "Теди" през 1991 г., "Берлинале" следи и обича неговото кино. Щастливи сме, че той се присъединява към фестивала като председател на международното жури за 75-ото ни издание".

"Берлинале" е планирано

Комедията "Семейството" ще се играе във вторник във Велинград, в народно читалище "Васил Левски - 1904", съобщават от културната институция.

В постановката участват Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов, а неин автор е Орлин Дяков. Музиката е дело на Пламен Мирчев - Мирона.

Кога съвсем непознати хора могат да създадат семейство? Когато една жена очаква да й предложат брак. Тогава инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. „Семейството“ е една забавна история, която може да те накара да се смееш, а може би ще отрониш и една сълза, разказват за сюжета организаторите.

Комедията беше представена на втори ноември в Торонто, Канада. 

Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия. 

Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani). Гостите на фестивала се докосват до бита, културата и военното дело на народите, населявали територията на днешна Девня и околността, каза кметът на общината Свилен Шитов.

На фестивала се представят още античната музика на формация „Фрея“, както и старинни занаяти като грънчарството, храни и напитки, характерни за периода на Римската империя. През целия ден публиката може да разгледа лагерите на участниците, а който желае, да си изработи накит, да си отсече монета или да стреля с лък на специално обособено стрелбище. 

По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.

Използвани са „Любов", „Анданте", „Чинцано" и „Три момичета в синьо" на известната писателка, белетрист и драматург, родена през 1938 година. Тя е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са цензурирани от съветското правителство.

„Защо да бягаме от реалността, щом реалността е такава – ние просто обичаме да пием, обичаме я тая работа, а не че от кой знае какви висши обстоятелства там нещо да забравим. Пием, защото това е прекрасно само по себе си – да пиеш. Какво повече ни трябва в тая кухня – две стари палта на пода и бутилка на масата. Нищо

Постигнах всичко, което пожелах! Трябва ни паметник на смирението. Тъжно е, че човек бяга от човека. Това казва пред в. „Стандарт“ през 2004 г. скулпторът и художник Ставри Калинов, от чието рождение днес се навършват 80 години. 

ОТ ШАМПИОН ПО КАНУ ДО ИЗОБРАЗИТЕЛНОТО ИЗКУСТВО

Ставри Никифоров Калинов е роден на 15 ноември 1944 г. във Видин, където завършва и средното си образование. Известно време тренира колоездене и вдигане на тежести, а по-късно и гребане. Най-големият му спортен успех е шампионска титла за юноши на 10 км кану.

От 1966 до 1968 г. три пъти безуспешно кандидатства „Скулптура“ във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия). Приет е при четвъртия опит през 1969 г. в катедра „Дърворезба“, която завършва през 1977 г. при п

Ретро компютри и български „ретро“ игри ще бъдат показани в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. Експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от 24 до 26 октомври, съобщават организаторите.

На 26 октомври ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

По думите на екипа изложбата показва гама от ретро компютри и техните дисплеи, които представят някои от ключовите моменти в историята и развитието на компютрите и компютърната графика, както от глобална, така и от регионална гледна точка.

„Няма как да не се обърне внимание на „Правец“ 82, който следвайки компютърната архитектура на Apple II, изиграва важна роля за въвеждането на персоналните компютри в Източна Е

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разп

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“. Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Тикер в 23:00 ч.
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София& ...
Начало Калейдоскоп
5187
Калейдоскоп

Животът на древния Марцианопол оживява за осми път в античен фестивал

В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“.На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина.

| 19 Октомври 2024, 15:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Животът на древния Марцианопол оживява за осми път в античен фестивал
Животът на древния Марцианопол оживява за осми път в античен фестивал
Снимка © БТА

В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина. 

Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия. 

Сериалът "Емили в Париж" на платформата "Нетфликс" изостри отношенията между столиците на Франция и Италия след изказване на президента Еманюел Макрон. От италианска страна засега главно действащо лице в спора е кметът на Рим Роберто Гуалтиери.

Ябълката на раздора е мястото, където се развива действието в поредицата, чийто четвърти сезон започна през август. В края стана ясно, че главната героиня ще се премести в Рим. Звездата от сериала Лили Колинс, която е в ролята на Емили, обяви новината в предаването "Добро утро, Америка", а се появи и в официалното видео, отпивайки от чаша капучино с изписана на дъното цифра пет. "Няма място като Рим!", каза тя с намигване. 

Решението на сценаристите Емили да изостави Париж за сметка на Рим сериозно подразни френската столица и предизвика реакция от най-високо ниво - директно от Елисейския дворец. И това съвсем не е случайно -

На 1 ноември е премиерата на „Изкупление“ с Лиъм Нийсън, Рон Пърлман и  Йолонда Рос, съобщават от bTV Studios.

Режисьор е Ханс Петер Моланд, сценарист – Тони Гейтън.

Застаряващ гангстер се опитва да се сближи отново с децата си и да поправи грешките от миналото, но престъпният свят няма да отпусне хватката си доброволно...

Участват още Франки Шоу, Даниел Димер, Левон Панек, Том Кемп, Райън Хомчик.

Микробиологът Силвия Ветренска демонстрира рисуване с бактерии, като представи цяла изложба, включваща различни картини. Това се случи в Младежки дом - Пазарджик и е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Десетки деца наблюдаваха процеса по създаване на произведения на изкуството по този необичаен начин и слушаха разказа на авторката за света на микробиологията.

Силвия Ветренска е носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Днес форумът продължава с работилница "Млад археолог".

Американският режисьор Тод Хейнс ще оглави журито на Международния филмов фестивал в Берлин през 2025 г., предадоха ДПА и АФП, като цитираха  организаторите на форума. 

Той е известен с филми като "Далеч от рая" и "Май, декември" с участието на Джулиан Мур и Натали Портман.

Режисьорът, която е на 63 години, е също сценарист и продуцент. Хейнс е работил с носителите на награда "Оскар" Крисчън Бейл и Кейт Уинслет, както и с други актьори.

"Тод Хейнс е поразително талантлив сценарист и режисьор с впечатляващ размах", казва Триша Тътъл, директор на Международния филмов фестивал в Берлин.

"След като дебютният му филм "Отрова" спечели наградата "Теди" през 1991 г., "Берлинале" следи и обича неговото кино. Щастливи сме, че той се присъединява към фестивала като председател на международното жури за 75-ото ни издание".

"Берлинале" е планирано

Комедията "Семейството" ще се играе във вторник във Велинград, в народно читалище "Васил Левски - 1904", съобщават от културната институция.

В постановката участват Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов, а неин автор е Орлин Дяков. Музиката е дело на Пламен Мирчев - Мирона.

Кога съвсем непознати хора могат да създадат семейство? Когато една жена очаква да й предложат брак. Тогава инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. „Семейството“ е една забавна история, която може да те накара да се смееш, а може би ще отрониш и една сълза, разказват за сюжета организаторите.

Комедията беше представена на втори ноември в Торонто, Канада. 

Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani). Гостите на фестивала се докосват до бита, културата и военното дело на народите, населявали територията на днешна Девня и околността, каза кметът на общината Свилен Шитов.

На фестивала се представят още античната музика на формация „Фрея“, както и старинни занаяти като грънчарството, храни и напитки, характерни за периода на Римската империя. През целия ден публиката може да разгледа лагерите на участниците, а който желае, да си изработи накит, да си отсече монета или да стреля с лък на специално обособено стрелбище. 

По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.

Използвани са „Любов", „Анданте", „Чинцано" и „Три момичета в синьо" на известната писателка, белетрист и драматург, родена през 1938 година. Тя е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са цензурирани от съветското правителство.

„Защо да бягаме от реалността, щом реалността е такава – ние просто обичаме да пием, обичаме я тая работа, а не че от кой знае какви висши обстоятелства там нещо да забравим. Пием, защото това е прекрасно само по себе си – да пиеш. Какво повече ни трябва в тая кухня – две стари палта на пода и бутилка на масата. Нищо

Постигнах всичко, което пожелах! Трябва ни паметник на смирението. Тъжно е, че човек бяга от човека. Това казва пред в. „Стандарт“ през 2004 г. скулпторът и художник Ставри Калинов, от чието рождение днес се навършват 80 години. 

ОТ ШАМПИОН ПО КАНУ ДО ИЗОБРАЗИТЕЛНОТО ИЗКУСТВО

Ставри Никифоров Калинов е роден на 15 ноември 1944 г. във Видин, където завършва и средното си образование. Известно време тренира колоездене и вдигане на тежести, а по-късно и гребане. Най-големият му спортен успех е шампионска титла за юноши на 10 км кану.

От 1966 до 1968 г. три пъти безуспешно кандидатства „Скулптура“ във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия). Приет е при четвъртия опит през 1969 г. в катедра „Дърворезба“, която завършва през 1977 г. при п

Ретро компютри и български „ретро“ игри ще бъдат показани в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. Експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от 24 до 26 октомври, съобщават организаторите.

На 26 октомври ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

По думите на екипа изложбата показва гама от ретро компютри и техните дисплеи, които представят някои от ключовите моменти в историята и развитието на компютрите и компютърната графика, както от глобална, така и от регионална гледна точка.

„Няма как да не се обърне внимание на „Правец“ 82, който следвайки компютърната архитектура на Apple II, изиграва важна роля за въвеждането на персоналните компютри в Източна Е

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разп

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
Калейдоскоп
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Калейдоскоп
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.